Çocuklarla beraber yapılacak umre turu, zorluklarını dua ve sabırla aşacağınız kutsal mekanların manevi doyumunu ailece beraber yaşayacağınız çocuğunuz ile beraber yaşamakta olduğunuz unutulmazlar arasına katılacaktır.

Çocuk büyütmek, zorlukları olsa da unutulmayacak hatıralarla dolu bir süreçtir. Çocuğunuzla beraber gerçekleştirdiğiniz her yolculuk, seneler sonra geriye dönüp baktığınız zaman mutlulukla hatırlayacağınız eşsiz bir deneyim olacaktır. Umre turu da, kutsallığıyla hiç unutulmayanlar arasında yer alacaktır.

Küçük çocuklu anne-babalar, umre ibadetini hayata geçirmek istediklerinde bazı tereddütler duyabilir. Umre turu tabii ki bir tatil değildir. Burası, ibadet amaçlı, insanın kendi ruhunu dinlediği, dünyevi zevklerini geride bıraktığı, kulluk bilincine daha çok vardığı yerdir. Bu manevi doyumu ailece beraber yaşamak, küçük çocuğunuzla beraber kutsal toprakları görmenin huzur ve sevinci bir başka olacaktır.

Bu yolculuğa çıkmadan göz önünde bulundurması gerekli olan bazı bilgiler vardır.

  • Önce sağlık. Çocuğunuzun yaşının gerektirdiği aşılar yapılmış olunmalı, mümkünse bir doktor tavsiyesi alınarak, ona göre yolculuk hazırlıkları yapılmalıdır.

  • Cenab-ı Hakk’a hem ailece umre yapabilme olanağı vermiş olduğu için hem de umre boyunca her çeşit hayır ve yolculuğun çocuklar için rahat ve kolay geçmesi için dua edilmelidir.

  • İmkan varsa, yanınızda önceden umre ziyareti yapmış bir yardımcının (teyze-hala, anneanne-babaanne) olması, içinizin daha da huzurlu olmasını sağlayabilir.

  • Çantanızda çocuğunuzun vakit geçirebileceği çok sayıda boyama kitapları, kağıt-kalem, resimli hikayeler olmalıdır.

  • Küçük çocuklar, anne babalarını dinlemeye, onlar gibi davranmaya meraklıdır. Bu yüzden yolculuk öncesinde ve sırasında onunla tatlı bir dille sık sık konuşabilir, umreye ve Kabe’ye dair kısa bilgiler verebilir, hatta peygamber efendimiz Rasulullah (s.a.v)’in hayatından küçük kesitler anlatabilir, “işte şimdi oraları birlikte göreceğiz” diyerek heyecanlandırabilirsiniz. Tabii ki her şeyi anlaması beklenmemeli, ama çocuğunuzla konuşmak, onun sorularına yanıt vermek, onu aydınlatmak anne-baba olarak duyabileceğiniz en güzel mutluluklardan biri olacaktır.

  • Giyim kuşam konusunda orada olacağınız tarihe göre, Suudi Arabistan’ın iklimini de düşünerek çocuğunun rahat edebileceği giysiler seçmelisiniz. Bu konu hakkında Zeyd Turizm yetkililerine danışabilirsiniz.

  • Çocuklar yaşlarına göre ibadete teşvik edilmeli ama bütün ibadetleri yapmaya zorlanmamalıdır. Hanefî fakihlerine göre ergen olmayan çocuğun kasıtlı ya da kasıtsız işlediği yasaklar fidyeyi gerektirmez.


    40 yıla yaklaşan tecrübesiyle, çocuklu aileler için umre turu düzenleyen Zeyd Turizm size bu sevinci ailece tatma olanağı sunuyor. Her bütçeye uygun otel alternatifleri, uygun maliyetli umre turlarıyla size kutsal topraklara çağırıyor.