“Hac edenler ve umre yapanlar Rahman’ın misafirleridir. Allah’a dua eder ve bağışlanma dilerlerse Allah onların dualarını kabul eder ve onları bağışlar”. Peygamber Efendimiz (s.a.v)

Peygamber efendimizin buyurduğu gibi hac ve umre vazifesini yerine getirmek isteyen mü’minler, her sene kutsal topraklara ev sahipliği yapan Suudi Arabistan’a doğru yola çıkmaktadır.

Suudi Arabistan, Arap Yarımadası’nda bulunan en büyük ülkedir. Ülkenin büyük bölümünün çöl olması sebebiyle ülkemize göre sıcaklık daima daha fazladır. Özellikle yaz ayları çok sıcak yaşanmaktadır.

Hac ibadeti için her sene dünyanın dört bir tarafında 2 milyondan fazla hacı adayı aynı anda, umre içinse 8 milyondan fazla kişi senenin farklı dönemlerinde Suudi Arabistan’a yolculuk etmekte, Mekke ve Medine şehirlerinde bir araya gelmektedir.

Hac ve umre süresince genelde ani iklim değişikliği, sıcak havaya karşı hassasiyet, yol yorgunluğu, aşırı ibadetten kaynaklanan yorgunluk, düzensiz beslenme, toplu yaşama alışkanlığı olmaması sebebiyle hijyene yeteri kadar dikkat edememekten kaynaklanan sağlık sorunlarıyle karşılaşılabilir.

Bu sebeple seyahat süresince yiyecek-içecek tüketimi, kişisel hijyen, dinlenme saatlerini özen göstermek, ibadetinizi de kesintiye uğratmamak adına büyük önem arzeder.

Önce tedbir, sonra tevekkül

Bazı basit önlemlerle hac ve umre yolculuğunuzu sağlık sorunları yaşamadan, ibadetinizi yerine getirmenin huzuruyla tamamlayabilirsiniz:

 • Ortam sıcaklığında ya da yolculuk esnasında 2 saatten daha uzun süre buzdolabı dışında beklemiş gıdaların tüketilmesi gıda zehirlenmesine yol açabilir. Süt, konserve, balık gibi bozulabilecek gıdalar paket açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır.
 • İçme suyu sağlık açısından güvenilir olmalıdır (klorlu, pet şişe suyu ya da kaynatılıp soğutulmuş su). Sıcağa karşı sık sık su içilmelidir.
 • Pişirilmemiş süt/süt ürünleri ve çiğ et tüketilmemelidir.
 • Yemek öğünleri atlanılmamalı, ama ağır, yağlı ve çok tuzlu yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
 • Çiftlik ya da hayvanların bulunduğu alanlar ziyaret edilmemeli, ziyaret mecburi ise hayvanlarla, özellikle develer ile yakın temastan kaçınılmalı, hayvanlara dokunulmamalıdır.
 • Kalabalık ortamlarda (tavaf, say, şeytan taşlama gibi) maske kullanılmalı, kirlendikçe ve üretici firma önerisine göre (tercihen 6 saatte bir) düzenli şekilde değiştirilmeli, maske çıkartıldıktan sonra el hijyeni sağlanmalıdır.
 • Eller sık sık su ve sabunla yıkanmalı ya da el antiseptiği kullanılmalıdır.
 • Şeker hastalığı, damar hastalığı gibi hastalığı olanlar ayak bakımı ve enfeksiyonlardan korunma konusunda ayrıca dikkatli olmalı ve seyahat öncesi hekiminin önereceği tavsiyelere uymalıdır. İhramlı olmak gibi mecburi haller dışında çorap giyilmelidir.
 • Haccın rükünlerinden olan saç tıraşı sırasında kan ve kan ürünleriyle bulaşan hepatit B ve C, HIV/ AIDS gibi hastalıkların bulaşmasının engellenmesi için tıraş makinası, makas, jilet gibi kesici tıraş malzemelerinin ortak kullanılmaması, başkaları ile paylaşılmaması ve kişiye özel tıraş setlerinin kullanılması gerekiyor.
 • Solunum yoluyla bulaşan enfeksiyon riskini azaltmak için solunum hijyeni kuralları ve korunma tedbirleri uygulanmalıdır.
 • Sıcaktan korunaklı yerlerde sık sık istirahat edilmelidir.Ayrıca yolculuk öncesi, sağlığını açısından doktorunuzun tavsiyesine göre gerekli koruyucu aşılar yaptırmanız da sizi sağlık risklerinden koruyacaktır.